June 8, 2011
Prep Blog: Capital Athletic League spring all-league teams

Here are the spring Capital Athletic League teams that The Bee has received:

Baseball
MVP: Sutter McLoughlin, Rio Americano
All-league: Guillermo Salazar, Rio Americano; Alex Mugnaini, Rio Americano; Alec Kazanjian, Rio Americano; Kenny Tripp, Rio Americano; Mark Ledbetter, Rio Americano; Sam Dardick, Whitney; Trent Duncan, Whitney; Josh Robinson, Whitney; Cody Cesna, Whitney; Lucas David, Cordova; Nathan Jacobson, Cordova; Jonathan MacMonagle, Cordova; Michael Gassaway, Antelope; Wyatt Castro, Antelope; Kyle Tibbett, Antelope; Cory Moore, Antelope; Cole Edner, El Camino; Dee Kuwabara, El Camino; Tim Johnson, Mira Loma.

Softball
MVP: Alyssa Schmidt, Whitney
Pitcher of the year: Taylor Cotton, Whitney
All-league: Ashleigh Hughes, Antelope; Catlyn Cavender, El Camino; Darian Harris, Whitney; Kayli Shaw, Whitney; Kaitlyn Gruchow, Whitney; Karolanne Tipton, Cordova; Kayla Dormer, Whitney; Michelle Tarlandoukht, Cordova; Carly Sayles, Rio Americano; Taylor Martinez, El Camino; Courtney Tanton, Antelope; Valerie Cain, Cordova; Taylor Minor, El Camino; Lauren Szoboscan, Cordova; Ashley Baumgart, Antelope; Cheyenne Drury, El Camino; Savannah Verdon, Mira Loma; Taani Johnson, Antelope.

Boys golf
MVP: Branden Vogel, Rio Americano
All-league: Eric Lee, Rio Americano; Spencer Cvitanov, El Camino; Ben Morgan, El Camino; Kyle Tribble, El Camino; Jared Moen, Antelope; Nathan Hodges, Whitney; Andy Hadley, Whitney; Matt Low, Whitney; Chris Stankievicz, Mira Loma; Benedict Tagle, Mira Loma; Daniel Tagle, Mira Loma.

Boys tennis
All-league: Wyatt Brown, Rio Americano; Charles LaSalle, Rio Americano; Kadyn Silva, Rio Americano; Patrick Johnson, Rio Americano; Edward Ni, Mira Loma; Jordan Smith, El Camino; Blake Ewen, El Camino; T.J. Papenfuss, Whitney; Sumer Sinha, Whitney.

Boys volleyball
MVP: John Fluette, Antelope.
All-league: Eric Giacoini, Justin Vaughen, David Parker, Rich Litvinchuk and Matt Reinking, Whitney; Taylor Davis, Brandon Giardina and Vitaliy Vechtomov, Antelope; Richard Young, Justen Beskeen, Brayden Giacomini, Bear River; David Deloney, Rio Americano.

Swimming
Girls
Swimmer of the Year: Lexie Franz, Rio Americano
All-league:
Whitney - Loree Olson, 200 medley relay, 200 IM; Colleen Daley, 200 medley relay, 50 free, 10 free; Stephanie Henderson, 200 medley relay; Mariah Patterson, 200 medley relay.
Rio Americano - Hailey Ferko, 100 fly, 200 free relay, 100 breast; Lexie Franz, 500 fee, 100 back, 400 free relay; Vicky Gyorffy, 200 free, 200 free relay, 400 free relay; Taylor Yamahata, 200 free relay, 400 free relay; Cathy Woo, 400 free relay; Robyn Butler, 200 free relay.
El Camino - Molly Kearney, diving.

Boys
Swimmer of the Year: Adam Ferguson, Rio Americano
All-league:
El Camino - Jimmy Wiley, 50 free, 200 free relay; Nick Jordan, 200 free relay; Ben Moser, 200 free relay; Chris Smith, 200 free relay.
Rio Americano - Zach Yokoyama, diving; Tyler Llamas, 200 medley relay; 200 IM, 100 fly, 400 free relay; Adam Ferguson, 200 medley relay; 200 free, 100 breast, 400 free relay; Matthew Thalken, 200 medley relay; John Price, 200 medley relay, 100 free, 100 back, 400 free relay; Jake Hastie, 500 free; Johnny Neumann, 400 free



About the Prep blog

Bee staff writers Joe Davidson and Bill Paterson provide news, analysis and insight on the area high school sports scene in their Prep Blog. Have a question to ask them? Send them an email any time at jdavidson@sacbee.com or bpaterson@sacbee.com.

Subscribe to Sports Breaking News alerts

Find us on Facebook

Prep Blog on Twitter

Follow "sacbee_preps" and "Sb_joedavidson" on Twitter

November 2013

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Monthly Archives