June 10, 2011
Prep blog: Tri-County Conference spring all-league teams

Here are the Tri-County Conference spring all-league teams released to The Bee:

BASEBALL
Offensive MVP: Tyler Olson, Yuba City
Defensive MVP: Nate Gonzalez, Pioneer
All-league: Christian Divelbiss, Yuba City; Cody Kent, Yuba City; Robbie Kunkle, Yuba City; Raul Lozano, Yuba City; Blake Parks, Yuba City; Mike Barron, Pioneer; Mike Chavarria, Pioneer; Robert Dougherty, Pioneer; Jay Puckett, Pioneer; Cameron Boomgarden, River Valley; Cameron Olson, River Valley; Jake Phillips, River Valley; Isaiah Hernandez, Woodland; Mason Roddy, Woodland; Nathan LaCasse, Inderkum.

SOFTBALL
Co-MVP's: Brittanie Akey, Pioneer; Courtney Smith, River Valley
All-league: Alex Tinoco, Natomas; Shelby Baertsch, Pioneer; Karissa Cobey, Pioneer; Jesyka Eredia, Pioneer; Lucy Fernandez, Pioneer; Kaitlin Carpenter, River Valley; Rachel Quinn, River Valley; Nicole Robinson, River Valley; Hailey Shelton, River Valley; Ecella Tafoya, Woodland; Delanie Windbigler, Woodland; Anjelica Cisners, Yuba City; Andrea Hazel, Yuba City; Maria LaBouyer, Yuba City; Jordan Thompson, Yuba City.

BOYS GOLF
MVP: Taylor Brown, Yuba City
All-league: Alex Arroyo, Inderkum; Steven Spatafore, River Valley; Lucas Vaughn, River Valley; Will Scarlett, Woodland; Matt King, Woodland; Riley Horan, Yuba City; Gus Wiezorek, Yuba City.

BOYS TENNIS
MVP: Joseph Clark, Pioneer
All-league: Kisham Patel, Pioneer; Zaid Karajeh, Pioneer; Brayden James, Woodland; Lucas James, Woodland; Merrick Mooshian, Woodland; Jody Montry, Natomas; Julien Froude, Natomas; Finn Maloney, Inderkum; Thomas Coolidge, Inderkum; Darian Orozco, River Valley; Jose Pequeno, Yuba City.

BOYS SWIMMING
MVP: Brandon Presswood, Yuba City
All-league: Andy Fan, Pioneer; Tyler Bellenfant, River Valley; Samuel Cesena, River Valley; Johnny Crystalinas, River Valley; Keegan Lammert, River Valley; Maxwell Lammert, River Valley; Connor Lamon, River Valley; Varinder Singh, River Valley; Tyler Linsenbach, Woodland; Kyle Morley, Woodland.

GIRLS SWIMMING
MVP: Erica Bellenfant, River Valley
All-league: Nina Cooper, Pioneer; Gabriella Coomes, River Valley; Samantha Ludwig, River Valley; Paola Maldonado, River Valley; Allison Sawyer, River Valley; Shayna Sayre, River Valley; Emily Borchard, Woodland; Brianna Cameron, Yuba City; Kimmey Gillming, Yuba City; Katie Higdon, Yuba City; Audrey Kitchen, Yuba City; Ally Krueger, Yuba City.

BOYS TRACK AND FIELD
MVP: Bernell Barmore, Yuba City
All-league: Bernard Jones, Inderkum; D.J. Myart, Inderkum; Jakori Ford, Natomas; Damonte Wesley, Natomas; David Jimenez, Pioneer; Jimmy Mahoney, Pioneer; Swarnjit Boyal, River Valley; Kenny Coleman, Woodland; Doug Coman, Woodland; Billy Landis, Woodland; Matt Murphy, Woodland; Jo An Fernandez, Yuba City; Juan Guzman, Yuba City; Victor Ly, Yuba City.

GIRLS TRACK AND FIELD
MVP: Kym Crosby, River Valley
All-league: Alexis Browner, Inderkum; Mariah Burke, Inderkum; Allante Morris, Natomas; Tierra Ross, Natomas; Kathleen Davis, Pioneer; Ashton Kershner, Pioneer; Leanne Jarvis, River Valley; Vanessa Kennedy, River Valley; Natalie Alvarez, Woodland; Katie Beerman, Woodland; Evie Borchard, Woodland; Melissa Mahoney, Woodland; Brianna Mayfield, Woodland; Jamie Wright, Woodland.



About the Prep blog

Bee staff writers Joe Davidson and Bill Paterson provide news, analysis and insight on the area high school sports scene in their Prep Blog. Have a question to ask them? Send them an email any time at jdavidson@sacbee.com or bpaterson@sacbee.com.

Subscribe to Sports Breaking News alerts

Find us on Facebook

Prep Blog on Twitter

Follow "sacbee_preps" and "Sb_joedavidson" on Twitter

November 2013

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Monthly Archives