December 6, 2011
Final Bee Sac-Joaquin Section football rankings

deloro.jpgHere's our final Sac-Joaquin Section football rankings.

Dig in, debate, but by all means, offer your own rankings to counter these or those from other readers.

Bee Section Top 25
(final)
1. Del Oro 13-1
Big wins: Granite Bay, Oakdale, Nevada Union, Oak Ridge, Placer, Whitney, Roseville.
Losses: state-ranked No. 1 Westlake in OT (30-27), the favorite for South Open bowl
Opponent wins: 98
2. Vacaville 13-1
Big wins: Granite Bay, Buhach Colony, Folsom, Roseville, Deer Valley, Valley Christian-San Jose, Napa.
Losses: still unbeaten Marin Catholic (33-29), which could get NorCal D-III bowl
Opponent wins: 94
3. Granite Bay 12-2
Big wins: Pleasant Grove, Lincoln-Stockton, St. Mary's-Stockton, Reed-Nevada, Nevada Union, Roseville, Oak Ridge, Napa, Pittsburg.
Losses: D-II section champion Vacaville (38-27); D-III section champion Del Oro (28-24).
Opponent wins: 115

4. Pleasant Grove 12-2
Big wins: Folsom, Bethel, Pitman, Oak Ridge, Jesuit, Sheldon. .
Losses: Lincoln-Stockton (50-49); Granite Bay in D-I title game (30-24)
Opponent wins: 95
5. Folsom 11-3
Big wins: Elk Grove, San Ramon Valley, Casa Roble, Oak Ridge, Roseville, Sheldon, Deer Valley, Jesuit, Inderkum, Rio Linda.
Losses: Grant (43-16); D-I section finalist Pleasant Grove (48-34); Vacaville in D-II title game (39-35)
Opponent wins: 110
6. Elk Grove 12-1
Big wins: Grant, Franklin, Nevada Union, Beyer, Sheldon.
Losses: D-II section finalist Folsom (42-28) in playoffs
Opponent wins: 69
7. St. Mary's 9-3
Big wins: Lincoln-Stockton, Central Catholic, Antelope, McNair.
Losses: national power De La Salle (35-0); D-I section champion Granite Bay (35-28); D-II champion Vacaville (27-19) in playoffs
Opponent wins: 91
8. Lincoln-Stockton 11-2
Big wins: Pleasant Grove, Grant, Franklin-Elk Grove, Sheldon, Berkeley, West.
Losses: D-I section champion Granite Bay (28-21); D-II quarterfinalist St. Mary's (35-27)
Opponent wins: 82
9. Oakdale 13-1
Big wins: Casa Roble, Vista del Lago, Rancho Cotate, Turlock, Manteca, Sonora.
Losses: Del Oro in D-III title game (21-7)
Opponent wins: 92
10. Buhach Colony 12-1
Big wins: Bethel, Pitman, Del Campo, Merced, Turlock.
Losses: D-II champion Vacaville in playoffs (27-17)
Opponent wins: 74
11. Bethel 11-2
Big wins: Grant, Jesuit, Benicia, Vanden, Montgomery-Santa Rosa.
Losses: D-II semifinalist Buhach Colony (34-13); D-I finalist Pleasant Grove (52-13) in playoffs
Opponent wins: 71
12. Grant 8-4
Big wins: Folsom, Franklin-Elk Grove, Burbank, Turlock, Merced, Monterey Trail.
Losses: state power Long Beach Poly (24-23); D-I semifinalist Lincoln-Stockton (56-20); Elk Grove (21-14); Bethel in playoffs (26-21)
Opponent wins: 93
13. Franklin-Elk Grove 8-4
Big wins: Nevada Union, Sheldon, Bishop O'Dowd, Jesuit, Monterey Trail.
Losses: D-I semifinalist Lincoln (56-27); Elk Grove (23-7); Grant (28-20); Freedom-Oakley (28-21)
Opponent wins: 80
14. Nevada Union 7-4
Big wins: McQueen-Reno, Roseville, Woodcreek, Chico, Montrey Trail.
Losses: D-III section champion Del Oro (35-31); D-I section champion Granite Bay (28-21); Elk Grove (23-7); Franklin (41-16) in playoffs.
Opponent wins: 79
15. Casa Roble 10-3
Big wins: Placer (61-58), Vista del Lago (50-49), Benicia (57-41), Del Campo (34-10), Rio Linda (34-6)
Losses: D-III finalist Oakdale (42-23); D-II finalist Folsom (30-27); Woodcreek (70-54).
Opponent wins: 88
16. Hilmar 12-2
Big wins: Escalon, Liberty Ranch, Ripon, Livingston, Modesto Christian.
Losses: Escalon (10-0) in league; Beyer (30-27)
Opponent wins: 91
17. Escalon 13-1
Big wins: Escalon, Hilmar, Central Catholic, Patterson, Sonora.
Losses: Hilmar in D-IV title game (20-17)
Opponent wins: 89
18. Oak Ridge 7-5
Big wins: Vista del Lago, Jesuit, Burbank.
Losses: D-III section champion Del Oro (49-29); D-I section champion Granite Bay (21-12); D-I section finalist Pleasant Grove (49-14); D-II section finalist Folsom (35-31); Sheldon (28-23)
Opponent wins: 83
19. Burbank 9-2
Big wins: Napa, Sacramento.
Losses: Grant (40-8); Oak Ridge in playoffs (30-28)
Opponent wins: 64
20. Whitney 10-3
Big wins: Cosumnes Oaks, Antelope, Pioneer.
Losses: state-ranked Idaho No. 1 Coeur d'Alene (55-6); Woodcreek (35-13); D-III section champion Del Oro (38-0) in playoffs.
Opponent wins: 71
21. Placer 9-3
Big wins: No. 1 state-ranked Alaska power Anchorage, Patterson, Woodland, Bear River.
Losses: D-III section champion Del Oro in playoffs; Casa Roble (61-58); Colfax (41-28)
Opponent wins: 78
22. Inderkum 10-2
Big wins: Woodland, Pioneer, Yuba City, Monterey Trail.
Losses: state-ranked Salesian (31-21); D-II section finalist Folsom (45-14) in playoffs
Opponent wins: 68
23. Pitman 10-2
Big wins: Merced, Turlock, West.
Losses: D-I section finalist Pleasant Grove (45-0), Buhach Colony (27-24)
Opponent wins: 58
24. Del Campo 8-4
Big wins: Jesuit, Rancho Cotate, Rio Linda, Downey.
Losses: Buhach Colony (28-7) in playoffs; Casa Roble (34-10); Enterprise (17-10); Rocklin (21-17)
Opponent wins: 70
25. Central Catholic 10-3
Big wins: Argonaut, Patterson, Livingston, Modesto Christian
Losses: St. Mary's (25-24); D-IV section finalist Escalon (24-17); Los Banos (35-28).
Opponent wins: 77
Others: Vista del Lago (8-4); Liberty Ranch (9-4); 28; Colfax (11-1); Cosumnes Oaks (8-4); Bradshaw Christian (11-1); Woodland (8-3); Le Grand (12-0); Highlands (10-2); Beyer (9-3); Manteca (9-2); Pioneer (7-4); Roseville (5-6); Jesuit (5-6); Sheldon (5-6); Woodcreek (5-5); Union Mine (5-4); Turlock (7-4); Argonaut (10-2); Patterson (7-4); Rio Linda (7-4); Antelope (6-5).



About the Prep blog

Bee staff writers Joe Davidson and Bill Paterson provide news, analysis and insight on the area high school sports scene in their Prep Blog. Have a question to ask them? Send them an email any time at jdavidson@sacbee.com or bpaterson@sacbee.com.

Subscribe to Sports Breaking News alerts

Find us on Facebook

Prep Blog on Twitter

Follow "sacbee_preps" and "Sb_joedavidson" on Twitter

November 2013

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Monthly Archives