March 28, 2012
Here are the area all-league winter wrestling teams

These are the area all-league wrestling teams that were submitted to The Bee.

CAPITAL VALLEY CONFERENCE
All League: 108-Zach Tweedy, Bella Vista, Chris Enis, Christian Brothers; 115-Aaron Ashby, Christian Brothers, Brennen Collins, Bella Vista; 122-Victor Trujillo, Bella Vista, Adam Goldberg, Christian Brothers; 128-Josh Lazzaro, Bella Vista, Yianni Athens, Oakmont; 134-Justin Calderon, Bella Vista, Tyler Anderson, Casa Roble; 140-Shane Tucker, Bella Vista, Kaleo Ramero, Oakmont; 147-Sam Fowler, Bella Vista; William Lacker, Rio Linda; 154-Jake Elliot, Oakmont, Seth Avis, Casa Roble; 162-Christopher Matis, Casa Roble, Julio Martinez, Del Campo; 172-Peter Santos, Oakmont, Scott Johnson, Del Campo; 184-Jordon White, Casa Roble, Robert Gourlay, Bella Vista; 197-Anthony Trobridge, Casa Roble, Reed Smith, Del Campo; 220-Jake Minshew, Casa Roble, Sach Sidhu, Oakmont; 287- John Tennier, Casa Roble, Manasey Hingano, Rio Linda.

DELTA RIVER LEAGUE
All League: 106-Gilbert Martinez, Jesuit; 113-Jacob Gonzalez, Ponderosa; 120-Lorenzo De La Riva, Folsom; 126-Connor Pollock, Folsom; 132-Tony Hernandez, Folsom; 138-Mason Koshiyama, Folsom; 145-Nick Fiegener, Folsom; 152-Isais Diaz, Folsom; 160-Keaton Subjeck, Oak Ridge; 170-Nick Troquato, Ponderosa; 182-Jacob Richards, Ponderosa; 195-Alex Wood, Folsom; 220-Xavier Lopez, Oak Ridge; 285-Jeff Camilli, Ponderosa.

DELTA VALLEY CONFERENCE
108 - Jacob Lopez, Elk Grove; 115 - Ethan Larrabee, Elk Grove; 122 - Josh Vilafor, Franklin; 128 - Matt Bettencourt, Elk Gove; 132 - Martin Ramirez, Elk Grove; 140 - Sunny Jackson, Elk Grove; 147 - Braden Henderson, Elk Grove; 154 - Joey Lopez, Elk Grove; 162 - DJ Harper, Franklin; 172 - Scott Votino, Elk Grove; 184 - Freddie Lopez, Elk Grove; 197 - Ryan Ludwig, Elk Grove; 222 - Josh Letuligasenoa, Elk Grove; 287 - Jaharie Taylor, Elk Grove.

GOLDEN EMPIRE LEAGUE
Lightweight MVP: Andrew Coyne, Capital Christian
Middleweight MVP: Jesus Yanez, Lindhurst
Heavyweight MVP: Christian George, Lindhurst
Coach of the Year: Brady Yount, Mesa Verde
All League: 108-Andrew Coyne, Capital Christian; 115-Matt Butler, Mesa Verde; 122-Gabe Holm, Mesa Verde; 128-Jonathon Jordan, Mesa Verde; 134-Jesus Yanez, Lindhurst; 140-Armante Gonzalez, Lindhurst; 147-Edgar Rivera, Lindhurst; 154-Aaron Mayberry, Mesa Verde; 160-Brandon Sullivan, Capital Christian; 172-Quinton Kirk, Capital Christian; 184-Aaron Holt, Capital Christian; 197-Jordan Colby, West Campus; 222-Christian George, Lindhurst; 287-Brandon Roznos, Capital Christian.

PIONEER VALLEY LEAGUE
Coach of the Year: Bill Lum, Foothill and Kevin Figueroa, Bear River.
All League: 106-Jonathan Browning, Foothill; 113-Josh Mason, Placer; 120-Marcus Herrera, Foothill; 126-Storm Peterson, Foothill; 132-Jesse Hernandez, Foothill; 138-Stone Dallen, Bear River; 145-Aguilar Sam, Bear River; 152-Ero Wainio, Lincoln; 160-Bothelio Bradley, Bear River; 170-Garret Rose, Center; 182-Cameron Tate, Center; 195-Khymba Johnson, Center; 220-Ken Mathe, Colfax; 285-Michael Lowman, Foothill.

SIERRA DELTA LEAGUE
Lightweight MVP: Patrick Lewis, Golden Sierra
Middleweight MVP: Zander Mishler, Golden Sierra
Heaveyweight MVP: Aaron Abalos, Highlands
Coach of the Year: Ed Kenedy, Golden Sierra
All-league: 106-Sam Finley, Bradshaw Christian; 113-Pat Lewis, Golden Sierra; 120-Phillip Dye, Bradshaw Christian; 126-Veugenly Valyauski, Encina; 132-Rahemm Johnson, Encina 138-Eduardo Garcia, Highlands; 145-Trevor Knorski, Vacavillel; 152-Zander Mishler, Golden Sierra; 160-Aaron Abalos, Highlands; 170-David Ellis, Bradshaw Christian 182-Nick Carrasca, Highlands; 195-Jim Hansen, Golden Sierra; 220-Kyle Hensman, Golden Sierra; 285-Tommy Carey, Golden Sierra

SIERRA FOOTHILL LEAGUE
All-League: 106 - James Gomez, Woodcreek; Zach Ruybal, Del Oro; 120 - Sean Brown, Granite Bay; 126 - Johnny Callas, Nevada Union; 132 - Julian Purdy, Nevada Union; 138 - Ian Mock, Granite Bay; 145 - Shane Keefe, Rocklin; 152 - Austin Branum, Del Oro; 160 - Skylar Gonzales, Rocklin; 170 - Dylan Kainrath, Del Oro; 182 - Connor Guzman, Granite Bay; 192 - Cameron Smith, Granite Bay; 220 - Ryan Fratto, Roseville; 285 - Sam Woods, Rocklin.

SIERRA VALLEY CONFERENCE
All-league: 106-Jared Blecman, Cosumnes Oaks; 113-Chase Agrella, Liberty Ranch
120-Ryan Nantuna, Cosumnes Oaks; 126-Phoenyx Iniquez, Cosumnes Oaks;
132-Michael Gary, Vista del Lago; 138-Troy Grossi, Vista del Lago; 145-Sean Tow, Union Mine; 152-Adam Tyson, River City; 160-James Warden, Union Mine; 170-Mitch Woods, Union Mine; 182-Oscar Flores, Cosumnes Oaks; 195-Tyler Martin, Cosumnes Oaks; 220-Chris Vasquez, Union Mine; 285-Francisco Ruiz, Cosumnes Oaks.



About the Prep blog

Bee staff writers Joe Davidson and Bill Paterson provide news, analysis and insight on the area high school sports scene in their Prep Blog. Have a question to ask them? Send them an email any time at jdavidson@sacbee.com or bpaterson@sacbee.com.

Subscribe to Sports Breaking News alerts

Find us on Facebook

Prep Blog on Twitter

Follow "sacbee_preps" and "Sb_joedavidson" on Twitter

November 2013

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Monthly Archives