June 7, 2012
Delta Valley Conference spring all-league teams

Here are the All-Delta Valley Conference spring all-league teams as submitted to The Bee. For corrections or omissions, e-mail bpaterson@sacbee.com

BOYS VOLLEYBALL
MVP: Shaft Wesley, Grant.
Coach of the year: Richard Faraimo, Grant.
All-league: Dan Bonetti, Isaac Contreras, Sam Manderfield, Davis; Torrey Smith, Elk Grove; Kyle Blevins, Kameron Tinsley, Franklin; Charles Faraimo, Greg Grady, Grant; Austin Bulda, Laguna Creek; Son Nguyen, Gabriel Tavora, Monterey Trail.

BOYS TENNIS
All-league: Andrew Dumit, Glenn Hull, Sean Mishra, Isaac Zhang, Davis; Adam Barna, Trevor McClelland, Franklin.

BOYS GOLF
MVP: Patrick Levin, Elk Grove.
All-league: Chase Dossa, Charlie Klein, Davis; Alec Cain, Elk Grove; Eric Tam, Nathan Rimmer, Franklin; James Reede, Monterey Trail.

GIRLS SOCCER
MVP: Lauren Williams, Franklin.
Co-Coaches of the year: Gilbert Ogaz, Alex Luna, Laguna Creek.
All-league: Jenna Farboud, Anna Maria Gilbertson, Dana Granger, Olivia Muller, Davis; Breanna Avillia, Anna Brown, Elk Grove; Christina Atteberry, Alex Grant, Kyra Taylor, Marcela Young, Franklin; Joanna Hernandez, Grant; Courtney Jacobs, Lydia Jimenez, Corie Linn, Laguna Creek; Valerie Padilla, Monterey Trail.

BASEBALL
MVP: Ryan Tellez, Elk Grove.
Coach of the year: Danny Chavez, Grant.
All-league: Ben Eckels, Chris Gnos, George Hatamiya, Bobby Young, Davis; Derek Hill, Nick Madrigal, Dominic Nunez, David Smith, Elk Grove; Tyler Blake, Hank LoForte, Joshua Pigg, Kyle Zanzi, Franklin; Jelani Davie, Grant; Justin Beatty, Malik Pruitt, Laguna Creek.

SOFTBALL
Co-MVPs: Melanie Habib, Davis; Carlee Gray, Elk Grove.
Coach of the year: Jennifer Fritz, Monterey Trail.
All-league: Rita Allen-Sutter, Chelsea Brent, Haley Cameron, Kaitlyn Lagattuta, Davis; Morgan Evangelista, Morgan Lamb, Kimberly Wilburn, Elk Grove; Raechel Hooper, Nicole Madolora, Karitza Reyes, Franklin; Brenda Velasquez, Laguna Creek; Shawnyce Talbot, Grant; Jazmyn Anderson, Summayyah Wiggins, Monterey Trail.

BOYS TRACK & FIELD
All-league: Brandon Bloodworth, Nick Bohamera, Ali Evans, Armando Martinez, Elk Grove; Jack Scranton, Paul Mohr, Nate Stenson, Spencer LaHaye, Nick Denton, Davis; Chris Ito, Franklin; Isaiah Trapp, William Reyes, Monterey Trail; Marlon Clayton, Laguna Creek.

GIRLS TRACK & FIELD
All-league: Phoenisha Schuhmeier, Courtney Meyer, Caitlin Mazzoleni, Sophie Meads, Laney Teaford, Davis; Jorden O'Neal, Kendra Miller, Franklin; Esther Higgwe, Ciara Levy, A'Jah Love, Desiree Turner, Monterey Trail.

GIRLS SWIMMING
All-league: Emma Barksdale, Kathleen Benjamin, Tara Halsted, Alex Rieger, Rachel Johnson, Marissa LaFreniere, Davis; Quetzal Moreno, Franklin.

BOYS SWIMMING
All-league: Justin Carter, Franklin; Riley Hickman, Griffin Molotky, Kyle Nadler, Matt Whittle, Yunus Tezcan, Jonathon Pun, Conner Stapleton, Davis; Jeremiah Olmstead, Elk Grove.



About the Prep blog

Bee staff writers Joe Davidson and Bill Paterson provide news, analysis and insight on the area high school sports scene in their Prep Blog. Have a question to ask them? Send them an email any time at jdavidson@sacbee.com or bpaterson@sacbee.com.

Subscribe to Sports Breaking News alerts

Find us on Facebook

Prep Blog on Twitter

Follow "sacbee_preps" and "Sb_joedavidson" on Twitter

November 2013

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Monthly Archives