June 7, 2012
Delta River League spring all-league teams

Here are the All-Delta River League spring all-league teams as submitted to The Bee. Any corrections or omissions, e-mail bpaterson@sacbee.com

BASEBALL
MVP: Zach Stilwell, Pleasant Grove.
All-league: Zach Green, Logan James, Julian Barron, Louis Mejia, Jesuit; Alex deWatteville, Zack Mahan, Austin Root, Lance Berringer, Jason Ross, Alex Fitchett, Oak Ridge; JQ Folena, Matt Stafford, Michael Yanez, Tyler Rathjen, Pleasant Grove; Brandon Langan, Sheldon.

SOFTBALL
MVP: Natalie Kessing, Ponderosa.
All-league: Lauren Bertoy, Jackie Schmaeling, Jade Matsumoto, Oak Ridge; Amber Murray, Lindsey Willmon, Vanessa Washington, Pleasant Grove; Giana Bilotta, Skye Jerpbak, Paris Hallums, Ponderosa; Bailey O'Mara, Alexis Viramontes, Stephanie Heyward, St. Francis; MeShalon Moore, Amber Glenn, Alexis Cooper, Sheldon.

BOYS SWIMMING
All-league: Trevor Dong, Brandon Mills, Dylan Kubick, Garrison Yeandle, Joshua Verner, Oak Ridge; Chris Wieser, Jacob Crayne, Matt Flodin, Will Peterson, Matt Hamilton, Keegan Shuping, Jesuit; Andrew Cunningham, Ponderosa.

GIRLS SWIMMING
All-league: Natalie Green, Paige Sellers, Maddison Johnson, AnnClaire MacArt, Amy Crayne, Theresa Bersin, St. Francis; Taylor Lehr, Ponderosa; Kelsey Gasch, Folsom; Maddie Velez, Mikayla Mefford, Morgan Jones, Kayla Rios, Hannah Bensman, Oak Ridge; Mara Debnekoff, Pleasant Grove.

BOYS TENNIS
MVP: Kevin Valentine, Ponderosa.
All-league: JJ Sandhu, Tony Topor, Folsom; Anatoliy Beynars, Gus Orlando, Josh Lin, Vince Verspieren, Bobby Fretz, Avery Moore, Jesuit; Jimmy Giovannini, Nic Atkinson, Simon Chan, Oak Ridge.

BOYS TRACK
All-league track and field: Austin Mitsch, Kaba Alkebulan, Jarek Neczypor, Zane Westmoreland, Thomas Sperbeck, Austin White, Jesuit; Alex Roberds, Connor Goss, Erik McKinnon, Ponderosa; Ben Garcia, Pleasant Grove; Sean McHone, Jean Yves Diei, Jacob Sipes, Matt Monet, Shay Mueller, Oak Ridge; Abdul Hamid, Sheldon; Douglas Vernon-Scott, Folsom.

GIRLS TRACK
All-league track and field: Breanna Mullen, Kassandra Corrigan, I'Yanna Brown, Sabrina Williamson, Sheldon; Mackenzie Harsch, Folsom; Brittany Anselmo, Sydney Blakeley, Danylle Kurywchak, Allison Ryan, Ponderosa; Holli Arrieta, Maxine Goyette, Rachel Peterson, Shannon Trumbull, Jessica Emde, Oak Ridge; Brittany Adams, Camille Boudreaux, Sydney Hunter, Haley Hughes, Andrea Furtado, Kayla O'Brine, St. Francis.

BOYS VOLLEYBALL
MVP: Griffin O'Camb, Ponderosa.
All-league: Hunter Horwath, Folsom; Vince Kuppamala, Ryan Buck, Jake Miller, Jesuit; Storm VanSoldt, Trent Stigerts, Brock Middleton, Oak Ridge; Duncan Alexander, Tanner Charron, Kory Barri, Ponderosa; Alan Vu, Sheldon.

BOYS GOLF
MVP: Michael Grenz, Pleasant Grove.
All-league: Branson Ropp, Folsom; Steve Griggs, Austin Sandoval, John Burke, Jesuit; Charlie Cameron, Oak Ridge; Corey Pereira, Brad Peil, Ponderosa.

GIRLS SOCCER
MVP: Alyssa Jara, Folsom.
All-league: Caitlyn Kretzschmar, Mackenzie Moreno, Paige Harrison, Jenny Hackelman, Folsom; Cori Davis, Alex Ghilarducci, Heather Herb, Mandi McBroom, Oak Ridge; Melissa Melor, Pleasant Grove; Breana Duhamel, Aubrey Wimmer, Ponderosa; Kathleen Menz, Alicia Wun, Arianna Gregg, St. Francis; Christina Hardiman, Sheldon.
All-



About the Prep blog

Bee staff writers Joe Davidson and Bill Paterson provide news, analysis and insight on the area high school sports scene in their Prep Blog. Have a question to ask them? Send them an email any time at jdavidson@sacbee.com or bpaterson@sacbee.com.

Subscribe to Sports Breaking News alerts

Find us on Facebook

Prep Blog on Twitter

Follow "sacbee_preps" and "Sb_joedavidson" on Twitter

November 2013

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Monthly Archives