January 7, 2014
Here is the All-Tri County Conference fall teams

Here are the All-Tri County Conference fall teams as submitted to The Bee. For omissions or corrections, e-mail bpaterson@sacbee.com

FOOTBALL
MVP: T.J. Dove, River Valley
Offensive MVP: C.J. Spencer, Inderkum
Defensive MVP: Jalen Deas, Yuba City
Lineman of the Year: Deondre Burns, Inderkum
All-League: Isaac Lessard, Omar Herrera, Austin Thompson, Sage Wallace, Devin Pettengill, Tyler Mayhew, Austin Van Poole, Yuba City; Marcus Gilbert, Terrence White, N.J. Falo, Khalil Hudson, Ken Pettis, Derrick Henderson, Jordan Thomas, Tyler Dean, Inderkum; Clarence Pierson, Sam Van Dusen, David Emerson, Nico Mitchell, Devin Cates, Devin Soares, River Valley; Will Fatta, Andres Gonzalez, Anthony Bosser, Pioneer; Devin Jones, Alex Preciado, T.J. Molina, Tanner Felows, Woodland; Jalen Falls, Jalen Rivers, Natomas.

GIRLS GOLF
MVP: Amelia Hicks, Inderkum
All-League: Dafne Alatorre, Tayla Moore, Nicole Ogawa, Inderkum; Andi Richmond, Lee Richmond, River Valley; Amy Kochera, Woodland; Beth Hastey, Yuba City.

GIRLS TENNIS
MVP: Eirene Granbille, Inderkum
All-League: Sharon Ng, Mauriana Stallworth, Inderkum; Tejaswi Adhikari, Briana Curiel, Marissa Rosales, Natomas; Anna Ditler, Melida Vallar, Pioneer; Vrinda Gupta, River Valley; Erin Murphy, Woodland; Kristen Kent, Sophie Poukish, Yuba City.

GIRLS VOLLEYBALL
MVP: Ally Reines, Yuba City
All-League: Alexandrea Tongkhamkao, Inderkum; Adriana Fuentes, Makayla Tam, Pioneer; Mariah Hall, Sierra Pedley, Abby Stanford, River Valley; Natalie Butterfield, Tori Maichel, Woodland; Jostyn Bebout, Jordan Coxe, Lauren Danna, Jennifer Mora, Yuba City.

BOYS SOCCER
Co-MVP's: Christian Uribe, Woodland; Robert Quintero, River Valley
All-League: Jose Silva, Inderkum; Carlos Cuevas, Anthony Gonzalez, Ruben Mendoza, Balthazar Silva, Natomas; Roberto Galindo, Jose Martinez, Pioneer; Anthony Carbajal, Brandon Blancas Carreon, Gilberto Lopez, Luis Santillan, River Valley; Bryan Cardova, Aron Garcia, Jose Huerta, Esteban Rodriguez, Diego Vasquez, Woodland; Francisco Javier Fernandez, Alfredo Oregel, Erick Uribe, Yuba City.

BOYS CROSS COUNTRY
MVP: Jose Aranda, Pioneer
All-League: Dejon Joseph, Inderkum; Alex Hoskins, Aaron Hutton, Inderpreet Singh, Andre Titus, River Valley; Victor Alvarez, Jose Cervantes, Antonio Morales, Aric Strohmeyer, Woodland.

GIRLS CROSS COUNTRY
MVP: Leanne Jarvis, River Valley
All-League: Hannah Holden, Pioneer; Holland Bills, Caleigh Calvo, Lauren Kroeger, Ynez Titus, Maya Warner, River Valley; Mary Mast, Alex Trotter, Woodland; Kate Aldridge, Yuba City.

January 7, 2014
Here are the All-Sierra Delta Conference fall teams

Here are the All-Sierra Delta Conference fall teams as submitted to The Bee. For corrections or omissions, e-mail bpterson@sacbee.com

BOYS SOCCER
Offensive MVP: Pavel Condriuc, Encina
Defensive MVP: Sam Keil, San Juan
Coach of the Year: Glenda Claremon, Encina
All-League: Jonathan Castaneda, Alejandro Valadez, Pedro Acala, Efraim Ruiz, Highlands; Stephen Gloudeman, Matt Burnett, Connor James, Vacaville Christian; Jesus Lozada-Dominguez, Jorge Trejo, San Juan; Andres Orneles, Tobias Polakovics, Memo Gutierrez, Rio Vista; Ghaith Eeso, Fernando Barrera, Brando Alvarez, Chris Garcia, Bryan Urbina, Sebastian Santos, Encina; Kevin Beyer, Jacob Lassila, Bradshaw Christian.

BOYS CROSS COUNTRY
MVP: Jason Yurgelevic, Golden Sierra
Coach of the Year: Mike Brown, Golden Sierra
All-League: Ryan Sewell, David Blanton, Allan Nicholson, Golden Sierra; Ruslan Suleimanov, Dabby Ruano, Highlands; Carl MacLean, Piercen Gaborko, Vacaville Christian.

GIRLS CROSS COUNTRY
MVP: Katarina Stashyn, Vacaville Christian
Coach of the Year: Isaac Bartsch, Vacaville Christian
All-League: Mara Redican, Cecelia Valdez, Hannah Stine, Sam Dawson, Vacaville Christian; Shannon Klotz, Yasmina Padilla, Bradshaw Christian; Katelyn Douglas, Highlands.

FOOTBALL
MVP: Kyle Betts, Bradshaw Christian
Offensive MVP: Kevin Williams, Bradshaw Christian
Defensive MVP: Daniel Lesher, Golden Sierra
Lineman of the Year: Tyler Gomes, Rio Vista
Coach of the Year: Drew Rickert, Bradshaw Christian
All-League: Brian Cann, Casey Blakley, Justin Eicher, Samuel Steward, Golden Sierra; Chace Marlowe, Hernan Ruiz, David McKeller, Rio Vista; Brody Lambert, Devin Villereall, Luke Spinardi, Vacaville Christian; Jakobe Hawkins, Grant Heisinger, Jarrod Wiggins, Nick Moody, Jeni Lawson, Thomas Uebelhoer, Seth Vandergrift, Keawe Efhan, Grant Dragmire, Bradshaw Christian; Iszir Price, David Saetern, Jacob Yetou, David Alexander, Anthony Vang, Junior Jenkins, Highlands; DeCarlos Charleston, Nicholas Sciosciole, Encina; Deandre Stroughter, Joe Richardson, Davion Johnson, San Juan.

GIRLS VOLLEYBALL
MVP: Rachael Byerly, Bradshaw Christian
Coach of the Year: Melissa Bowers, Bradshaw Christian
All-League: Hailey Kenyon, Alicia Borges, Tea Scott, Cassi Diaz, Vacaville Christian; Paige Murchison, Abigail Wever, Jordyn Condit, Golden Sierra; Madison McPhearson, Alexa Mullins, Larissa Lenkiewicz, Bradshaw Christian.

January 7, 2014
Here are the All-Pioneer Valley League fall teams

Here are the All-Pioneer Valley League fall teams as submitted to The Bee. For omissions or corrections please e-mail bpaterson@sacbee.com

GIRLS CROSS COUNTRY
All-League: Grace Shoenhoff, Haley Johnson, Kyra Hostetler, Lisa Vaughn, Ashley Church, Halle Ralls, Placer; Sierra Mitchell, Vivana Chavez, Bear River; Acaica Tenette, Center; Megan Snook, Lincoln.

BOYS CROSS COUNTRY
All-League: Jose Rodriguez, Zach Stelzer, Moshe McCarter, Alex Garcia, Felix Oliveros, Josh Mason, Ryman Crone, Louis Rinn, Placer; Brent Kaneyuki, Ryan Wells, Center.

GIRLS GOLF
MVP: Jessica Pisenti, Bear River
All-League: Kasey Egusa, Ashley Meadows, Placer; Abbie Faingold, Mary Ordonio, Lincoln; Shelby Lampson, Cassie Smith, Bear River; Lauren Garofalo, Reagan Lillie, Colfax; Morgan Godsey, Center.

BOYS SOCCER
MVP: Christian Guzman, Lincoln
Co-Coaches of the Year: Dave Brown, Placer; Jared Rains, Center
All-League: Adam Allen, Jacob Ritchey, Jake Logan, Colfax; Adam Norcott, Andres Prieto, Collin Barnum, Conner Entz, Noah Francis, Shawn Green, Placer; Alec Gonzales, Jacob Casagrande, KJ Dyrland, Omar Espinosa, Peter Musiyenko, Valicious Kamara, Center; Billy Andino, Mauricio Barajas, Foothill; Christian Hengle, Riley Holbrook, Zach Evans, Lincoln; Wyatt Mitzel, Bear River.

GIRLS VOLLEYBALL
Co-MVP's: Maddie Graham, Placer; Maddi Ittner, Colfax
Co-Coaches of the Year: Jennifer Wright, Placer; Vicky Satterlee, Colfax
All-League: Kirsten Pereira, Teryn Rath, Hannah Christianson, Bear River; Kennesha McClaney, Center; Sophie Satterlee, Stephanie Scott, Evie Sweet, Colfax; Becky Matthews, Raquel Quirarte, Clare McInerney, Nicole Lee, Placer.

FOOTBALL
Offensive MVP: Tyrell Anderson, Center
Defensive MVP: Myles Lenover, Placer
Coach of the Year: Digol J'Beily
All-League: Alexander Nevarez, Mike Wilson, Mario Margherita, Brendan Flagg, Jake Medeiros, Tim Rawlins, Greg Painter, Johnny Walker, Kyle Bryant, Chas Reisinger, Colfax; Logan Strange, Mike Downen, Robbie Lopez, Cole Blackwell, Bart Every, Todd Valliere, Cameron Scott, John Capra, Ryan Kuchenthal, Sam Queen, Frankie O'Neal, Placer; David Carter, Trayvell Harris, David Entwistle, Tyrone Potts, Foothill; Hunter Cramer, John Voter, David Chorjel, Kris Edie, Brad Botsford, Brandon Lepsic, Bear River; Jason Perry, Tyler Carrozzo, Tristan Knutson, Matt Cooper, Kurtis Meyere, Tobias Marchall, Elias J'Beily, Joe Swen, Spencer Bracey, Kyle Meyer, Tianti Anderson, Center; Christian Long, Jesse Clay, Aaron Soto, Davis Dykstra, Eddie Cobleigh, Dane Stimbert, Josh Myers, Terrance Bolden, Lincoln.

January 7, 2014
Here are the All-Golden Empire League fall teams

Here are the All-Golden Empire League fall teams as reported to The Bee. For omissions or corrections, please e-mail bpaterson@sacbee.com

FOOTBALL
MVP: Justin Shelton-Mosley, Capital Christian
Offensive MVP: Francisco Garcia, Marysville
Defensive MVP: Luis Gomez, Capital Christian
Lineman of the Year: Nifae Lealao, Capital Christian
Coach of the Year: Phil Grams, Capital Christian
All-League: Chris Victoriano, Le Kayle Johnston, Josh Manansala, Edward Ware, Jacob Norville, Jack Haney, D.J. Williams, Nathan Blackstand, Capital Christian; Logan Grimes, Zach Kitchen, Lindhurst; Travis Franklin, Jacob Garrett, David Duncan, Aaron Birch, Austin Dearing, Marysville; Bret Hansen, Chad Baptiste, Kyle Riley, Sean Haney, Nolan Williams, Zach Plowman, Ethan Rogers, Levi Love, Dixon; Jack Reichel, Carlos Cholula, West Campus; Ryan Alvarez, Jesse Roberts, Diante Porter, Colon Mollard, Joe Garcia, Christian Collado, Mesa Verde.

BOYS SOCCER
Co MVP's: Devon Alvarez, Capital Christian; Martin Vasquez, Lindhurst
Defensive MVP: Cole Boyd, Capital Christian
Coach of the Year: Ab Alvarez, Capital Christian
All-League: Kaleb Armbrust, Zack Fort, Paul Herschowitz, Levi Nunes, Jason Clapp, Capital Christian; Omar Magana, Khalil Kirksay, Josh Sanchez, Devin Winslow, West Campus; Ivan Ambrosio, David Medina, Luiseric Huerta, Adrian Martinez, Lindhurst; Ricky Campos, Eddie Medina, Marysville; Mario Leon, Juan Reyes, Javier Magallon, Mykaiah Clarmont, Dixon.

BOYS CROSS COUNTRY
MVP: Gonzalo Morales-Lomeli, Dixon
Coach of the Year: Tom Crumpacker, Dixon
All-League: Coy Chance, Cody Franceschi, Justin Kemper, Jeremy Lostica, Brett Lombardi, Luis Perez, Cameron Peuse, John Barton, Dixon; Justin Keehner, Capital Christian.

GIRLS CROSS COUNTRY
MVP: Lauren Foster, Dixon
Coach of the Year: John Ousley, West Campus
All-League: Claudia Robinson, Nikki Torres, Sophia O'Neal, Anna Moore, Samantha Heynen, Dixon; Aubrey Smith, West Campus; Mariah Deguara, Morgan Powell, Capital Christian; Jamie Cole, Mesa Verde.

GIRLS GOLF
MVP: Kym Chann, West Campus
Coach of the Year: Herschel Todd, Marysville
All-League: Ashley Cho, Naomi Tanaka, Micaiah Lee, Cassandra Garza, Haleigh Filer, Capital Christian; Dyana Leon, West Campus.

GIRLS VOLLEYBALL
MVP: Michaela Collins, West Campus
Co-Coaches of the Year: Kenny Her, Lindhurst; Paris Kidd, West Campus
All-League: Holly Tarr, Reyna Williamson, Marysville; Jenny Dorofeyev, Mesa Verde; Kelsey Dana, Danny Jordan, Dixon; Asailah Brown, Lindhurst; Aniya Dorsey, Monique Colbert, Capital Christian; Meghan Nealon, Mirabella Mooreweathers, West Campus.


January 7, 2014
Here are the All-Delta Valley Conference fall teams

Here are the All-Delta Valley Conference fall teams as submitted to The Bee. For omissions or corrections, please e-mail bpaterson@sacbee.com

VOLLEYBALL
Co MVP's: Claire Autry, Elk Grove; Alex Holt, Monterey Trail
Coach of the Year: Irv Ladines, Elk Grove
All-League: Zoe Hunt, Maya Gilardi, Davis; Monica Udahl, Taylor Ladines, Madison Smith, Elk Grove; Breanna Leon, Alyssa Chin, Franklin; Andrea Echols, Zaire Dartis, Monterey Trail; Andrea Chavez, Grant.

GIRLS GOLF
MVP: Kylie Fong, Franklin
All-League: Hayley Mitchel, Emily Masiel, Yuexin Xiang, JiHye Lee, Kaity Honeychurch, Casey Harris, Davis.

FOOTBALL
MVP: Joey Banks, Franklin
Offensive MVP: Wadus Parker, Elk Grove
Defensive MVP: Mosese Moala, Grant
Linemen of the Year: Noah Letuligasenoa, Elk Grove; Darrin Paulo, Grant
Coaches of the Year: Mike Alberghini, Grant; Mike Johnson, Franklin; Chris Nixon, Elk Grove
All-League: Winfred Robinson, Eli Castro, Brenden MacDonald, Mailey Murray, Davis; B'Won Canada, Sai Ta'amu, Spencer Sheff, Shaunard Harts, Tommy Arnold, Dior Vela, Elk Grove; Curtis Williams, Lamar Jackson, Jabari Johnson, Robert Sanders, Anthony Thompson, Kyron O'Berry, Donovan Vernon, Franklin; Deondre Whittington-Grays, Chris Atteberry, Charles Bell, Carl Granderson, TieNeal Martin, Ben Upega, Shawn Matautia, Grant; Shamar Richmond, Jaquan Brown-Collins, Russell Williams, Laguna Creek; Donovan Williams, Elijah McGlothin, Gerald Jordan, Monterey Trail.

BOYS CROSS COUNTRY
All-League: Brian Song, Jasper Laca, Gavin Monges, Charlie Harris, Ben Roberts, Daniel Rowen, Blake Croft, Ani Ramakrishnan, Alex Arnheiter, Davis; Jack Ploeg, Elk Grove.

GIRLS CROSS COUNTRY
All-League: Sofia Castiglioni, Jeanne-Marie McPherson, Sophie Meads, Fiona O'Keefe, Claire Dicker, Elisa McIsaac, Davis; Sadie Davenport, Elk Grove; Emi Prim, Franklin; Regina Nyareso, Monterey Trail.

BOYS SOCCER
Co MVP's: Jose Amezuca, Grant; Rami Rashmawi, Davis
Coach of the Year: Jonathan Strack, Monterey Trail
All-League: Alex Perez, Alexander Nelson, Brian Birt, Jesus Gutierrez, Andres Olmedo, Davis; Spencer Churchill, Elk Grove; Sergio DeLaQuintana, Jacob Shanning, Dylan Mello, Franklin; Jhoan Guizar, Juan Angel Perez, Rafael Jimenez, Grant; Tanner Talan, Laguna Creek; Angel Tejeda, Monterey Trail.

BOYS WATER POLO
MVP: Garrett Fisk, Davis
Coach of the Year: Don McCormick, Oak Ridge
All-League: Graham Fullerton, Conrad McCarthy, Bradley Nicholson, Davis; Will Peterson, Nick Giancanelli, Ed Smet, Jesuit; Austin Turville, Trevor Dong, Oak Ridge; Shelby Lee, Jake Pensa, Ponderosa; Brian Jackson, Monterey Trail.

GIRLS WATER POLO
MVP: Colby Stapleton, Davis
Coach of the Year: Doug Wright, Davis
All-League: Heather Johnson, Lauren Owens, Mara Dominguez, Davis; Brinely Barthels, Lauren Charter, Maggie Oys, Marish Zanobini, St. Francis; Morgan Jones, Emily Uthoff, Korina Grava, Oak Ridge; Kamra Newton, Monterey Trail.


January 7, 2014
Here are the All-Delta River League fall teams

Here are the All-Delta River League fall teams as reported to The Bee. For omissions or corrections, please e-mail bpaterson@sacbee.com

GIRLS GOLF
MVP: Emily Laskin, St. Francis
All-League: Sarah Debnekoff, Brittany O'Bryant, Pleasant Grove; Carolyn Almeida, Natalie Kinney, Oak Ridge; Victoria Vardanega, Ileana MacDonald, Kate Swanson, St. Francis.

FOOTBALL
MVP: Jake Browning, Folsom
All-League: Nolan Merker, Taron Johnson, Tishawn Noble, Jordan Moore, Sheldon; Will McClure, Rodney Ellison, Cody Creason, Sam Whitney, Eddie Flores, Troy Knox, Josiah Deguara, Folsom; Jason Elenberger, Anthony Geremia, Cole Wilburn, Ben Parietti, Austin Gates, Jesuit; Trent Buenzli, Thomas Mahlman, Austin Clarke, Victor Bunce, Colton Giorgi, Justin Priest, Ian Book, Oak Ridge; Deaundre Terrell, Earl Chism, Joey Kinard, Kyle Dixon, Wyatt Demps, Pleasant Grove; Aaron Jestice, Austin Tibbs, Josh Bist, Ponderosa.

TENNIS
MVP: Madeline Almeida, Oak Ridge
All-League: Rachel Librach, Teja Chalamcherla, Hannah Crookham, Miranda Miller, Kassidy Lyons, Oak Ridge; Avery Spector, Kendall Spector, Jane Sadler, Anna Kropf, St. Francis; Meaghan Sterk, Carinn Candelaria, Pleasant Grove.

GIRLS VOLLEYBALL
MVP: Ali Koumelis, St. Francis
All-League: Marissa Quilici, Kelly Krigger, Olivia Reid, Oak Ridge; Sumeet Gille, Kayla Williams, Alexis Light, Pleasant Grove; Nicole Banke, Ponderosa; Anna Baytosh, Lea Felton, Chloe Hakim, Megan Sullivan, St. Francis.

BOYS CROSS COUNTRY
MVP: Abdul Hamid, Sheldon
All-League: Andrew Brown, Sean Kurdy, Michael Lackner, Tristyn Martin, Andrew Huitt, Jesuit; Spencer Cudworth, Pleasant Grove; Xavier Gaulman, Taylor McCauley, Joel Giordano, Sheldon.

GIRLS CROSS COUNTRY
MVP: Lauren LaRocco, St. Francis
All-League: Rachel Peterson, Briana Dulgar, Arial Hendrickson, Oak Ridge; Jerriann Wells, Pleasant Grove; Harjit Singh, Laura Cox, Sheldon; Madison Rawson, Miranda Myers, Camille Boudreaux, St. Francis.


January 7, 2014
Here are the All-Capital Valley Conference fall teams

Here are the All-Capital Valley Conference fall teams as reported to The Bee. For omissions and corrections, email bpaterson@sacbee.com

FOOTBALL
MVP: Leonard Skattebo, Rio Linda
Outstanding Offensive Player: Peyton Wilfrey
Outstanding Deffensive Player: Vaughn Hingano, Rio Linda
Outstanding Offensive Lineman: Mathew Morris, Rio Linda
Outstanding Defensive Lineman: Trey Olsen, Oakmont
Outstanding Underclassman: Marcel Brown, Rio Linda
All Purpose Player: Justin Holmes, Oakmont
All-League: Derrick Achayo, Namani Parker, Trevon Gilmore, Eli Mead, Oakmont; Austin Brown, Anthony Girola, Tristen Howard, Romeo Lopez, Del Campo; Hunter Clark, Keenan Hunt, Hingano Fila, Zach Folsom, Pieter Koopman, Aaron McNealy, Danny Perez, Rio Linda; Zach Ewertsen, Chris Gullen, Hayden Jones, Mason Stahley, Brandon Thompson, Erik Bloomquist, Ryan Graggs, Christian Brothers; Austin Harmer, Andre Henderson, Andres Litton, Justin Baser, Bella Vista; Mark Nichols, Jake Romine, Angel Tenorio, Dusty Dutra, Rob Heckley, Cody Padjen, Casa Roble.

GIRLS CROSS COUNTRY
All-League: Veronica Blackwell, Kathryn, Jessica Swingle, Del Campo; Renny Castanon, Kaitlon Derry, Kendall Derry, Brooke Eberle, Sedona McNerney, McKenzie Sup, Hannah Wohlenberg, Bella Vista.

BOYS SOCCER
All-League: Ricky Alvarado, John Dollison, Ryan McGee, Bella Vista; Ricky Becerra, Oscar Gonzalez, Raul Lopez, Eric Penaloza, Jonathan Tafoya, Rio Linda; Scott Bishop, Isaac VanWinkle, Oakmont; Noah Braun, Tyler Burnie, Joseph Cisneros, Danny Puentes, Del Campo; Thomas Buchmiller, Louis Heinzer, Kristan Heptner, Jack Long, Cameron McKibben, Ross Nichols, Christian Brothers; Ian Mitchell, Noah Nelson, Casa Roble.

GIRLS TENNIS
MVP: Sophie Lee, Christian Brothers
All-League: Agatha Aks, Lisa Donovan, Christian Brothers; Denise Arendain, Megan Sullivan, Oakmont; Sabryana Boudreau, Del Campo; Ysabel Chavez, Casa Roble; Chloe Cho, Alana Easterbrook, Teresa Ortega, Sophie Taber, Bella Vista; Krina Xiong, Rio Linda.

GIRLS VOLLEYBALL
MVP: Sarah Pritchard, Casa Roble
All-League: Iris Anderson, Natassha Bowman, Jaymee-Lee Bulda, Elizabeth Robinson, Christian Brothers; Destanie Brush, Sarah Case, Del Campo; Ashlyn Germoles, Sarah Hibbs, Marisa Rios, Bella Vista; Yuna Kim, Rio Linda, Rio Linda; Kyra Rogers, Ally Wubbin, Oakmont; Mallory Sutter, Casa Roble.

GIRLS WATER POLO
MVP: Sara Warix, Bella Vista
All-League: Sera Ashley, Rio Linda; Rebecca Brandt, Sommer Hernandez, Del Campo; Taylor Corrales, Elsie Welsh, Casa Roble; Jane Ferguson, Mackey Grieve, Oakmont; Abigail Fulton, Cassie Preston, Hannah Zari, Bella Vista; Anika Peterson, Alyvia Schaffer, Sarah Warner, Christian Brothers.

BOYS CROSS COUNTRY
All-League: Casiano Aguirre, Edward Chance, Ross Walker, Del Campo; Drew Childs, Matt Coss, Conner Marotte, Bella Vista; Tanner Moore, Austin Taggart, Logan Taggart, Oakmont; Max Pedrotti, Christian Brothers.

GIRLS GOLF
MVP: Marissa Lopez, Christian Brothers
All-League: Beah Cruz, Katrina Jacinto, Lauren Seitz, Christian Brothers; Mary Jane Daley, Deryn Jaokum, Camilla Phillips, Casa Roble; Karlee Hormel, McKenzie Pope, Del Campo; Lauren Peterson, Bella Vista.

BOYS WATER POLO

MVP: Austin Stevenson, Bella Vista
All-League: Josh Holtry, Lucas McLean, Casa Roble; Zane Janich, Austen Takahashi, Spencer Tibbitts, Christian Brothers; Matt Mason, Eric Swift, Oakmont; Brody Nesemann, Gavin Oslund, Eyman Ryan, Bella Vista; Joseph Plasichuk, Rio Linda.

January 7, 2014
Here are the All-Capital Athletic League fall sports teams

Here are the All-Capital Athletic League fall sports teams as reported to The Bee. For any omissions or corrections, please e-mail bpaterson@sacbee.com

FOOTBALL
Offensive Player of the Year: Drew Romo, Whitney
Defensive Player of the Year: Quenton Hagen, El Camino
Outstanding Offensive Lineman: Mark Mueller, Whitney
Outstanding Defensive Lineman: Anthony Baumgart, Antelope
Coach of the Year: Mike Gimenez, Whitney
All-League: Caelen Barnes, Chris Bonnett, Earl Harriel, Mister Harriel, DJ Hollingshead, Zane Jackson, Lesane Khanii, Tyler McCombs, Joaquin Sequeria, Titus Vinson, Antelope; Lorenzo Bermudez, Journey Fatu, Grant Johnson, Zack Tapia, Alex Yang, Cordova; Garrett Anthony, Evan Brandt, Jim Carter, Devin Mirkovich, Greg Scott, Jacob Winkle, Kijana Zigler, El Camino; Patrick Donitien, Johnnie Hilliard, Blake Northam, Mira Loma; Robert Crandall, Shaun Dillon, Jason Heathers, Tommy Knapp, Tien Ngo, Connor Shatz, Kadyn Silva, Rio Americano; Jack Brocchini, Jason Brunet, Geno Chiarpotti, Josh Gallofin, Justin Herrmann, Oleg Kubay, Hunter Lemay, Kyle McCray, Justin Nishita, Jordan Traynor, Kwane Wilkinson, Whitney.

BOYS CROSS COUNTRY
All-League: Marcus Reece, Cordova; Dakota Fierro, Antelope; Kenji Anzai, Noah Wallace, Rio Americano; Logan Dodge, Antonio Franco, Isiah Hanna, Luis Higuera, Eric Leverenz, Nathan Wellington, Whitney.

GIRLS CROSS COUNTRY
All-League: Megan Auernig, Taylor Gowan, Emily Hansen, Elizabeth Hutchison, Rio Americano; Ozora Cheek, Jenica Dodge, Haley Ellis, Hattie Groat, Alexandra Pihi, Jordan Sienkiewicz, Whitney.

GIRLS GOLF
MVP: Addie Hemming, Whitney
All-League: Rachel Korte, Antelope; Angelo Jones, Cordova; Erika Bennett, Melissa Bohn, El Camino; Annika Anderson, Mira Loma; Sarah Knepshield, Mandy Miller, Hannah Peters, Rio Americano; Emily Dixon, Morgan Taylor, Kelsey Ulep, Whitney.

BOYS SOCCER
MVP: Brayden Sullivan, El Camino
Coach of the Year: Mark Miller, Antelope
All-League: Renzo Bozzala, David Pineda, James Ramos, Matthew Tarr, Antelope; Luis Aguilar, Austin Luong, Cordova; Stephen Flora, Michael Hunter-Wofford, Alex Lauppe, Mason McLain, Everett Mitchenko, Brayden Sullivan, Tek Thapa, El Camino; Jordan Carlile, Mira Loma; Hunter Brown, Ryan Burns, Richard Newens, Ricardo Vega, Rio Americano; Kyle Creighton, Zachary Monroe, Joseph Sila, Whitney.

GIRLS TENNIS
All-League: Megan Sobieralski, Emily Ward, Antelope; Michelle Brown, Michaela Gooch, El Camino; Noa Elliot, Mira Loma; Paige Borgogno, Jessica Crockett, Lexi Goldwyn, Sydney Komlenic, Rio Americano; Missy Caracut, Midori Garmen, Brankica Mojsich, Whitney.

GIRLS VOLLEYBALL
MVP: Mikeala Nocetti, El Camino
All-League: Valerie Rodgers, Antelope; Libby Dahlberg, Alivia Garner, Devin Herenda, Makenzie Reeder-Esparza, El Camino; Madison Hunziker, Maddie Merlino, Meghan Merlino, Brooke Watson, Rio Americano; Ellie Basquez, Mackenzie Berlin, Macey Hayden, Samantha Shelton, Whitney.

BOYS WATER POLO
Co-MVP's: Ian Brady, Rio Americano; Josh Jordan, El Camino
All-League: Patrick Abercrombie, Jacob Faulkender, Tony Gibbons, Matt Smith, Riley Vest, El Camino; Alec Anderson, Luke Hastie, Sam Hastie, Connor Jang, Stuart Samoville, Gavin White, Rio Americano; Zack Schall, Whitney.

GIRLS WATER POLO
MVP: Celeste Brown, Rio Americano
All-League: Hailey Meyers, Antelope; Katie Jackson, Carrisa Johnston, Kirsten Londeree, Maddy Rehorn, Christine Wiley, El Camino; Hayley Baker, Sophia Burgess, Erin Cherovsky, Maigrie McDougal, Rya Minow, Cameron Williams, Rio Americano; Christina Daley, Whitney.


December 19, 2013
Buffalo Babes bring home five national cross country titles

The Sacramento-based Buffalo Babes running team won three national team titles and two individual championships at the USATF National Junior Olympics cross country championships on Saturday in San Antonio.

Famous for wearing bright pink-colored singlets in races, the Buffalo Babes won girls team titles at the 13-14, 15-16 and 17-18 levels.

Former Oakmont standout Karlie Garcia won the girls 17-18 individual championship in dominating fashion with a time of 17 minutes, 36 seconds over the 5,000-meter course.

Garcia, who is the process of transferring from Ole Miss to Pacific, finished 62 seconds ahead of Arcadia's Veronica Yamane.

Lauren Jacob of Los Altos won the 15-16 girls title.

Area Buffalo Babes highlights:

• Davis freshman Sofia Castiglioni placed third in the 13-14 division.

• Whitney sophomore Jordan Sienkewicz and Bella Vista sophomore Hannah Wohlenberg placed 23rd and 26th, respectively, in the girls 15-16 division.

• River Valley senior Leanne Jarvis placed third, Del Oro senior Lizzie Meredtih fifth and Pleasant Grove senior Jerriann Wells 15th in the girls17-18 division.

Team founder and organizer Joe Hartman says the Buffalo Babes have won 21 national team titles since 2002 at the USATF Jr Olympics, the AAU Jr Olympics, and the US Cross Country Championships.

April 16, 2013
Section honors Coover, A. Dale Lacky scholarship recipients

Rocklin's Shannon Garvella and Bella Vista's Brynn Sargent received Clark Coover Memorial Scholarships and 46 additional athletes received Sac-Joaquin Section A. Dale Lacky Scholarships at an awards ceremony this morning in Lodi.

The awards, which range from $600 to $1,500, are given to those athletes who show outstanding athletic, community service and academic success.

Garvella and Sargent received $1,500 Clarke Coover Scholarships as the top girls and boys award recipients.

January 25, 2013
A closer look at the 8 Hall of Fame inductees into the Sacramento Running Association Hall of Fame

Here's a closer look at eight amazing athletes of yesteryear, some of whom are still inspiring countless runners today.

Those scheduled to be inducted into the Sacramento Running Association's first Hall of Fame at a dinner on Saturday night at the Sheraton Grand Hotel in
Sacramento are: Billy Mills, Rae Clark, Eileen Claugus, Chris Iwahashi, Helen Klein, Paul Reese, Dennis Rinde and Linda Somers Smith.

Bios written by John Schumacher:

January 25, 2013
Sacramento Running Association to induct 8 into Hall of Fame and honor others

The Sacramento Running Association will induct eight members into its inaugural Hall of Fame class Saturday at a dinner at the Sheraton Grand Hotel.

mills.jpeg

They are legendary track and field names Rae Clark, Eileen Claugus, Chris Iwahashi, Helen Klein, Billy Mills, Paul Reese, Dennis Rinde and Linda Somers Smith.

The event also includes an Annual Achievement Awards for the area's top runners in track, road racing, cross country and ultra running.

The high school honorees include Trent Brendel and Maggie Bell of Granite Bay, Madeleine Ankhelyi of Vista del Lago, Edixon Puglisi of Oakmont and UC Santa Barbara and decades-long coaches in John DuCray of St. Francis and Bob King of Del Campo. For a complete list, go here or go to www.runsra.org for more information.

January 1, 2013
Granite Bay's Brendel tops All-SJS boys cross country team

Here is the boys All-Sac-Joaquin Section cross country team as presented by Joe Hartman and the Buffalo Babes Running Club.

RUNNER OF THE YEAR
Trent Bendel SR Granite Bay HS - D2 SJS Champion 15:35, 10th Place at State 15:30

FIRST TEAM
Jack Scranton SR Davis HS - D1 SJS Champion 15:50, 15:36 at State
Tyler Sickler SR Will C Wood HS - D3 SJS Champion 15:44, 16:19 at State
Sean Jagerson SR Del Campo HS - 15:44 at Sections, 1548 at State
Neilson Powless SO Roseville HS - 15:45 at Sections, 15:54 at State
Toby Qualls SR Placerville HS - 15:49 at Sections, 15:49 at State
Abdul Hamid JR Sheldon HS - 15:53 at Sections, 15:53 at State

December 19, 2012
Granite Bay High to celebrate its state champions on Friday

Granite Bay High School's state championship football team will be honored during a ceremony in the school's stadium 6:30 p.m. on Friday.

The Grizzlies beat Long Beach Poly 21-20 in the CIF D-I State Bowl title game on Friday in Carson. The players and coaches will be honored along with the boys state champion golf team and girls state cross country champion Maggie Bell, a freshman.

Football coach Ernie Cooper will speak and the school's marching band and dance and cheer team will perform, rain or shine, at the free event open to the public.

December 8, 2012
Vista del Lago's Ankhelyi places 23rd at Foot Locker Nationals

Vista del Lago's Madeleine Ankhelyi finished 23rd at today's 34th Foot Locker Cross Country Championships at Balboa Park in San Diego. The Harvard-bound senior covered the 5,000-meter course in a time of 18 minutes, 6.1 seconds.

Sophomore Anna Roher of Mishawaka, Ind., won the race in 17:24.8.

December 5, 2012
Here are the girls all-league cross country teams

Here are the girls all-league cross country teams that were submitted to The Bee. For corrections, email bpaterson@sacbee.com

CAPITAL ATHLETIC LEAGUE
All-league: Kandace Compton, El Camino; Kaitlyn Liu, Mira Loma; Elizabeth Hutchison, Macaulay Porter, Ariel Young, Rio Americano; Ozora Cheek, Jenica Dodge, Megan Hill, Jordan Sienkiewicz, Nicole Wellington, Whitney.

CAPITAL VALLEY CONFERENCE
All-league: Kendall Derry, Sedona McNerney, Sahley Feldkamp, Sara Lack, Renny Castanon, Jessica Terry, Bella Vista; Kristi Capello, Joy Weems, Del Campo; Kylie Michaels, Whitney Lelis, Oakmont.

December 5, 2012
Here are the boys all-league cross country teams

Here are the boys all-league cross country teams that were submitted to The Bee. For corrections, please e-mail bpaterson@sacbee.com

CAPITAL ATHLETIC LEAGUE
All League: Kevin Lozoya, Dakota Fierro, Antelope; Marcos Reese, Cordova; Evan Cross, George Halvorsen, Kenji Anzai, Rio Americano; Taylor Bradshaw, Ryan Hodgens, Nathan Wellington, Jacob Zufelt, Whitney.

CAPITAL VALLEY CONFERENCE
All League: Drew Childs, Kyle Roux, Bella Vista; Jason Morris, Casa Roble; Antonio Aguirre, Sean Jagerson, Denis Pyryev, Patrick Jagerson, Casiano Aguire, Edward Chance, Sam Aguirre, Del Campo.

December 1, 2012
O'Keeffe, Ankhelyi qualify for Foot Locker national finals

Fiona O'Keeffe of Davis and Madeleine Ankhelyi of Folsom have qualified for the Foot Locker National Cross Country Championships after finishing among the top 10 in today's West Regionals girls race in Walnut.

O'Keeffe, a ninth grader at Oliver Wendell Holmes Junior High, finished fifth in a time of 18 minutes, 33 seconds over the five-kilometer course.

Ankhelyi, a senior at Vista del Lago, placed seventh in 18:37.

Marissa Williams of Palisades, Calif., won in a time of 17:46. Benjamin Saarel of Salt Lake City, Utah, won the boys race in 15:28.

The national finals will be held Dec. 8 in San Diego.

November 24, 2012
Granite Bay freshman wins girls D-II state cross country title

Granite Bay's Maggie Bell, running the third fastest mark all-time by a freshman in the 26-year history of the CIF State Cross Country Championships, won the Division II girls title on Saturday in Fresno.

Bell covered the 5,000-meter Woodward Park course in a time of 17 minutes, 29 seconds. Sophomore Samantha Ortega of Saugus placed second in 17:33.

Bell's time was the fourth fastest among girls racing in the five divisions.

D-I champion Sarah Baxter, a junior from Simi Valley who won her third state title, set a new course record of 16:40, bettering the old mark of 16:43 set by Julia Stamps of Santa Rosa in 1996.

Bell becomes only the fifth area girl to win a state title in the history of the event.

November 12, 2012
Vista del Lago's Ankhelyi runs section's fastest time in girls; Del Oro upsets Eagles for 13th girls cross country title banner

Vista del Lago's Madeleine Ankhelyi, one of the state's top distance runners, turned in another dominating performance but it wasn't enough to prevent her team from being upset at the Sac-Joaquin Section cross country championships on Saturday in Folsom.

Ankhelyi won the girls Division III race, covering the 3.1-mile Willow Hills Reservoir course in 17 minutes, 44 seconds, the best time of the day among those competing in the five girls divisions. It also was the senior's second section title, having won in 2010.

But even with Ankhelyi and teammate Clare Carroll (18:46) finishing one-two, Del Oro upset the Eagles for the team title, 45-47.

August 23, 2012
Oak Ridge mourns stunning death of popular coach and ex-Trojans star athlete

Rob Fairley was planning a spirited speech to go with a festive meal Thursday afternoon in El Dorado Hills to officially kick start the season.

The longtime Oak Ridge High School cross country and track coach wanted his athletes to vote for team captains, to discuss team goals. But Fairley was brought to his knees by stunning news. His assistant coach and former pupil Josh Ruff was killed moments earlier in a nearby winery accident. Ruff was 23, three weeks shy of his wedding. Ruff wasn't too much older than the runners he had mentored and grown close to this summer.

Ruff was an accomplished runner at Oak Ridge under Fairley, a key cog to the state-meet team of 2006. Ruff competed at Long Beach State, gleefully taking on brutal races such as the 10,000 meters or the 3,000 steeplechase while earning team Most Inspirational Runner honors. He graduated with a degree in history and was planning to pursue a teaching credential. He wanted to return to his Oak Ridge roots to teach and coach.

Fairley met with the runners. He broke the news and tried to comprehend it with them. He suggested a therapy run to heal. Besides, Fairley said, a good hearty workout at dusk is exactly what Ruff would have ordered.

"It's really hit me and I'm drained," an emotional Fairley said. "It's just tragic. Josh was one of those incredibly special kids. We were so lucky as teachers and coaches to have him. It's a big, big loss for our kids. This was their coach, their firend, and here we are getting ramped up for the season and he's gone. It's hit us all very hard.

"We're going to dedicate the season in his honor as we try to pull this all together. I told the kids, 'He loved you guys. We'll celebrate his life with a good season.' I know he's going to be missed by a lot of us."

Ruff was working full time at the winery when a wine press lost a wheel and fell on him. His fiance, Rachel Manasse of Huntington Beach, is a tennis instructor in Folsom. Fairley said his team will reach out to her, invite her to meets, to be a part of the team, even if just in spirit.

Not too far from Oak Ridge High there is a rock that is a popular spot for students or alums to tag. Tag in a good way, in remembrance.

"Some of Josh's best friends were there late (Wednesday night) with flashlights at The Rock, putting down memories and thoughts," Fairley said. "Very emotional."
- Joe Davidson
On Twitter: @SacBee_JoeD
On e-mail: jdavidson@sacbee.com
On Facebook: sacbeepreps
On cable: SureWestSports.com
On podcats: ESPN1320.net

August 7, 2012
Survey says: CIF sports participation up for girls, down for boys

Girls participation in California high school sports continues to grow but boys participation has declined for the first time since 2003 in the latest California Interscholastic Federation Sports Participation Survey released today.

Girls participation climbed by 1.4 percent from 304,696 in 2011 to 308,879 in 2012. Boys participation decreased by 0.9 percent from 453,037 in 2011 to 448,971 in 2012.

Eleven-man football remains the most popular boys sport with 103,088 participants but has seen a steady decline since reaching its high-point of 107,916 in 2007.

December 19, 2011
Here are the area all-league girls cross country teams

Here are the area all-league boys cross country teams as submitted to The Bee. (for corrections, e-mail bpaterson@sacbee.com)

CAPITAL ATHLETIC LEAGUE
Team: Neysa Mains, Kandace Compton, El Camino; Megan Hall, Jenico Dodge, Taelor Hatch, Whitney; Macaulay Porter, Devyn Andrews, Elizabeth Hutchison, Fie Brandt, Paige Gowan, Gwendlyn Giles, Rio Americano; Shannon Boyce, Antelope.

CAPITAL VALLEY CONFERENCE
Team: Karlee Garcia, Marisa Carino, Nyralee Chhotu and Grace Cambra, Oakmont; Sara Lack, Penny Castanon, Chelsea Allen, Jocelyn Scmidt and Jessica Terry, Bella Vista; Susannah Kiteck, Del Campo.

CENTRAL VALLEY CALIFORNIA LEAGUE
Team: Eleah Miner, Alli Jacobs, Holly Harvey, Mary Novak, and Emma Welborn, Victory Christian; Kelsy Zoller, Foresthill; Makena Wong, Forest Lake Christian.

December 19, 2011
Here are the area all-league boys cross country teams

Here are the area all-league boys cross country teams that were submitted to The Bee. (For corrections, e-mail bpaterson@sacbee.com)

CAPITAL ATHLETIC LEAGUE
Team: Ryan Hodgens, Jacob Zufelt, Nathan Wellington, Whitney; Kevin Lozaya, Oscar Moreno, Dakota Fierro, Antelope; George Havorsen, Kenji Anzai, Conner Henka, Nick Burchette, Rio Americano; Tristan Novis, El Camino; Maurice Reece, Cordova.

CAPITAL VALLEY CONFERENCE
Team: Sean Jagerson, Antonio Aguirre, Tyler Mercado and Jordan Rushing, Del Campo; Phelan McKinney, Brynn Sargent, Andrew Petersen, Kyle Roux and David Silvert, Bella Vista; Edixon Puglisi, Oakmont.

CENTRAL VALLEY CALIFORNIA LEAGUE
Team: Neilson Powless, Nick Palomo, Donni Bacchi, Victory Christian; Sam England, Woodland Christian; Kayden Zoller, Jon Kuzmich Jacob Irwin, Foresthill.

December 19, 2011
Ex-Oak Ridge runner wins stomach-churning Eggnog Mile

For the fifth straight year, high school and college cross country runners with a taste for adventure met Saturday at the Bella Vista High School track to participate in the Sacramento Eggnog Mile.

Amjed Aboukhadijeh, a former Oak Ridge student, who currently runs for UCLA took first place with a time of 5:44, winning by a margin of just over 20 seconds.

There were 75 competitors at this year's event, including six current and former Oak Ridge high school athletes, who were brave enough to take on the challenge.

The Eggnog Mile rules are: each runner must drink 12-ounces of eggnog at the starter's gun, then take off on the first of four laps that add up to a mile.

After laps one, two and three, runners must stop and drink another 12-ounce cup before resuming.

Anyone who vomits during the race is penalized by having to run an extra lap.

December 10, 2011
Garcia finishes 5th; Carroll 27th at national cross country finals

Oakmont's Karlie Garcia placed fifth and Vista del Lago's Clare Carroll finished 27th in today's girls race at the 33rd Annual Foot Locker National Cross Country Championships in San Diego.

Garcia's fifth-place finish in 17 minutes, 36 seconds is the best by an area girls runner in the history of the event. Ponderosa's Jenn Schindler finished eight in 1996.

Garcia, a junior who won last Saturday's Foot Locker West Regional, finished 14 seconds behind winner Molly Seidel, a senior from Hartland, Mich.

Seidel, the Midwest Regional champion, chased downed junior Erin Finn of West Bloomfield, Mich., to win the race in 17:22. Finn, who had led most of the 3.1-mile race on the Balboa Park course, placed second in 17:24.

December 9, 2011
Garcia, Carroll are familiar with Foot Locker nationals course

Oakmont junior Karlie Garcia and Vista del Lago sophomore Clare Carroll enter Saturday's Foot Locker National Cross Country Championships in San Diego knowing well the race's three-mile Balboa Park course.

Garcia, who won last Saturday's West Regional girls championship at Mt. San Antonio College in Walnut, placed 15th at the nationals in San Diego in 2009.

Carroll, who finished eighth in the regionals last Saturday, placed 30th on the same Morley Field course in the 2010 nationals when she ran for Granite Bay.

A top 10 finish by either Saturday would be the best for an area girl since Ponderosa's Jen Schindler placed eighth in 1996.

December 3, 2011
Oakmont's Garcia wins Foot Locker cross country race

Oakmont High School junior Karlie Garcia won the Foot Locker Western Regional girls cross country championship today at Mount San Antonio College in Walnut, covering the 3.1-mile course in 17 minutes, 46 seconds.

Garcia, the Sac-Joaquin Section champion and CIF state Division III runner-up, went out hard at the start of the race and was followed closely by a large chase group.

At approximately two miles, Garcia took command of the course and never looked back in winning by nine seconds and advancing for the second time in three years to the Dec. 10 Foot Locker national championships in San Diego.

Vista del Lago's Clare Carroll also advance to the nationals by placing eighth in 18:33.

November 26, 2011
Garcia; Vista del Lago place second at state cross country finals

Oakmont junior Karlie Garcia lost by one second to defending champion Carrie Verdon of Campolindo of Moraga in today's Division III girls race at the CIF State Cross Country Championships in Fresno.

Verdon, a senior, needed a late kick to overtake Garcia in a winning time of 17 minutes 19 seconds over the 5,000-meter Woodward Park course. Garcia, the Sac-Joaquin Section champion, finished at 17:20.

Vista del Lago finished second in D-III team results to Palos Verdes, 142 to 103. Junior Madeleine Ankhelyi placed third in 17:34 and sophomore Clare Carroll was seventh in 17:56 to lead the Eagles.

November 11, 2011
Garcia, Rushing record top times at section cross country finals

Oakmont's Karlie Garcia and Del Campo's Jordan Rushing had the top times in boys and girls races, respectively, at Friday's Sac-Joaquin Section cross country championships at Willow Hill Reservoir in Folsom.

Garcia, ranked No. 2 in the state in her division, won the D-III girls race in a time of 17 minutes, 41 seconds over the 3.1 mile course. Rushing, ranked No. 12 in the state in his division, won the D-II boys race in 16:04.

Vista del Lago girls, ranked third in California in their division, won the D-III race as Madeleine Ankhelyi (18:01), Clare Carroll (18:18) and Sierra Jaeger (18:51) finished second through fourth.

Del Campo, ranked No. 10 in the state in its division, won the D-II race easily over No. 8 Woodcreek, 30 to 73.

For complete results go to the Sac-Joaquin Section

October 11, 2011
Oakmont's Garcia wins Clovis Invitational cross country title

KARLIE.JPGOakmont junior Karlie Garcia, using a powerful kick in the final mile, overtook Buchanan's Hagen Reedy on her home course to win the championship race of the Clovis Invitational on Saturday.

Garcia covered the 3.1-mile Woodward Park course - site of the CIF state cross country championships - in 17 minutes, 22 seconds.

Reedy placed second in 17:43 and Vista del Lago's Madeleine Ankhelyi took third in 17:53, helping the Eagles to finish third behind Granada of Livermore and Canyon of Anaheim in the team standings.

September 27, 2011
Woodcreek, Bella Vista win Stanford Invite cross country titles

Woodcreek and Bella Vista boys and girls cross country teams flip-flopped top places in the boys and girls Division II races at Saturday's Stanford Invitational.

Behind junior Karina Nunes' fourth-place finish of 18 minutes, 22 seconds over the 3.1-mile course, the Woodcreek girls placed first and Bella Vista second, 127 to 182.

Bella Vista edge Woodcreek, 101 to 115, in the boys race, despite senior Hunter Tyler's second-place finish (15:37) for the Timberwolves.

September 24, 2011
Vista del Lago receiver Logan Smith sets NorCal record in OT win

By Joe Davidson
jdavidson@sacbee.com

For the second straight frantic football Friday, an area athlete set a Northern California record, and both standard setters share the same home field.

A week after Tanner Trosin of Folsom passed for a NorCal record 601 yards to edge Deer Valley of Antioch, Vista del Lago receiver Logan Smith caught a NorCal all-time best 24 passes from Aaron Young in a 41-33 ovetime win over Liberty Ranch of Galt in a Sierra Valley League opener.

The 24 receptions is third all time in state history according to Cal-Hi Sports, but - remarkably - it was only the second best effort in the state on the evening. Jake Maulhardt of Camarillo had a state-record 28 catches in a 52-28 loss to Canyon County on Friday, third best all time in national prep history. The record of 32 has stood since 1942.

The previous state record for catches in a game was 26 by Fullerton's David Sepulveda in 1984.

Smith's reception total Friday is tied for third most in state history and fifth all time in national prep history, all the more incredible if one considers the countless plays in tens of thousands of games over the decades.

Smith had 318 yards receiving against Liberty - Young passed for 340 - and two touchdowns. His 318 yards is a Sac-Joaquin Section all-time best, eclipsing the 289 yards Kyle Providence of Elk Grove had against Folsom in 2003.

A 6-foot, 190-pound senior whom coach Chris Jones has raved about all season, Smith has 65 catches for 844 yards and six scores this season. Vista is 3-2, losing shootout games at ranked Oak Ridge and Casa Roble. Vista plays River City on Friday.

September 14, 2011
Ankhelyi, Rushing win Hornet Jamboree cross country titles

Vista del Lago's Madeleine Ankhelyi won the girls race and Del Campo's Jordan Rushing the boys race at the Sacramento Hornet Jamboree on Saturday at Granite Regional Park.

Ankhelyi covered the 3.1-mile course in 18 minutes, five seconds. Rushing finished in 15:20.

Oak Ridge's Maxine Goyette (18:37) in the girls and Granite Bay's Trent Brendel (15:44) in the boys placed second in their respective races.

August 31, 2011
Two Minutes with Jillian Brown, McClatchy cross country

By Jeff Caraska
jcaraska@sacbee.com

Best athletic moment: When I won the Laguna Valley frosh-soph cross country race last fall.

Funniest athletic moment: My freshman year in track, there was a guy running the mile or two-mile, and he lost his shoe and almost tripped three times in the last 50 yards.

Favorite food: Pasta.

Last movie: "Crazy, Stupid, Love".

I'd never eat: A bug.

Dream college: Santa Clara.

Role model: Olympic short-track speed skater J.R. Celski.

Ideal vacation spot: South America.

If there was a movie about me, I would want to be played by: Shay Mitchell.

I wish I had more time: To improve in cross country.

TV show I never miss: "Pretty Little Liars".

Losing is: Something to learn from.

Favorite athlete: Oregon distance runner Jordan Hasay.

When it comes to driving: I'm pretty polite.

My ultimate goal right now is: To make it to the state cross country meet this season.

FREE TUNES? NOMINATE AN ATHLETE

Do you know a varsity fall sports athlete who would be a good candidate for a Two Minutes interview? If so, send the athlete's name, school, sport and phone number to jcaraska@sacbee.com. Readers who nominate candidates who are chosen for publication as a subject for a Two Minutes interview or any other Preps Plus feature will receive an iTunes gift card.



About the Prep blog

Bee staff writers Joe Davidson and Bill Paterson provide news, analysis and insight on the area high school sports scene in their Prep Blog. Have a question to ask them? Send them an email any time at jdavidson@sacbee.com or bpaterson@sacbee.com.

Subscribe to Sports Breaking News alerts

Find us on Facebook

Prep Blog on Twitter

Follow "sacbee_preps" and "Sb_joedavidson" on Twitter

February 2014

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28  

Monthly Archives